Site Loader
Consider donating to us so we can keep this website running and also supporting our works. Click the button below.

Last updated :  1 January 1970 07:00:00 UTC

2022 < Country Ranking Country Points Info
2022 <
Country Ranking
Country Points
Info

 
AFC Champions League
Preliminary Round
Shabab Al Ahli (UAE) Al Wehdat (JOR) 3-0      
Sharjah (UAE) Bashundhara Kings (BAN) 2-0      
AGMK (UZB) Al Seeb (OMA) 1-0      
 
Rangers (HKG) Haiphong (VIE) 1-4      
Lee Man (HKG) Bali United (IDN) 5-1      
Play-off Round
Al Nassr (KSA) Shabab Al Ahli (UAE) 4-2      
Tractor (IRN) Sharjah (UAE) 1-3      
Al Arabi (QAT) AGMK (UZB) 0-1      
Al Wakrah (QAT) Navbahor (UZB) 0-1      
 
Incheon United (KOR) Haiphong (VIE) 3-1      
Urawa Red Diamonds (JPN) Lee Man (HKG) 3-0      
Zhejiang (CHN) Port (THA) 1-0      
Shanghai Port (CHN) BG Pathum United (THA) 2-3      
Group Stage
Pakhtakor (UZB) Al Ain (UAE) 0-3 3-1
Ahal (TKM) Al Fayha (KSA) 1-0 1-3
Al Ain (UAE) Ahal (TKM) 4-2 2-1
Al Fayha (KSA) Pakhtakor (UZB) 2-0 4-1
Al Ain (UAE) Al Fayha (KSA) 4-1 3-2
Pakhtakor (UZB) Ahal (TKM) 3-0 1-1
 
Al Sadd (QAT) Sharjah (UAE) 0-0 2-0
Al Faisaly (JOR) Nasaf (UZB) 0-1 1-3
Sharjah (UAE) Al Faisaly (JOR) 1-0 1-2
Nasaf (UZB) Al Sadd (QAT) 3-1 2-2
Sharjah (UAE) Nasaf (UZB) 1-0 1-1
Al Sadd (QAT) Al Faisaly (JOR) 6-0 0-2
 
Al Ittihad (KSA) AGMK (UZB) 3-0 2-1
Al Quwa Al Jawiya (IRQ) Sepahan (IRN) 2-2 0-1
AGMK (UZB) Al Quwa Al Jawiya (IRQ) 1-2 2-3
Sepahan (IRN) Al Ittihad (KSA) 0-3 1-2
AGMK (UZB) Sepahan (IRN) 1-3 0-9
Al Ittihad (KSA) Al Quwa Al Jawiya (IRQ) 1-0 0-2
 
Al Hilal (KSA) Navbahor (UZB) 1-1 2-0
Mumbai CIty (IND) Nassaji (IRN) 0-2 0-2
Navbahor (UZB) Mumbai CIty (IND) 3-0 2-1
Nassaji (IRN) Al Hilal (KSA) 0-3 1-2
Navbahor (UZB) Nassaji (IRN) 2-1 3-1
Al Hilal (KSA) Mumbai CIty (IND) 6-0 2-0
 
Persepolis (IRN) Al Nassr (KSA) 0-2 0-0
Istiklol (TJK) Al Duhail (QAT) 0-0 0-2
Al Nassr (KSA) Istiklol (TJK) 3-1 1-1
Al Duhail (QAT) Persepolis (IRN) 0-1 2-1
Al Nassr (KSA) Al Duhail (QAT) 4-3 3-2
Persepolis (IRN) Istiklol (TJK) 2-0 1-1
 
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) Kitchee (HKG) 2-1 2-1
Lion City Sailors (SIN) Bangkok United (THA) 1-2 0-1
Kitchee (HKG) Lion City Sailors (SIN) 1-2 2-0
Bangkok United (THA) Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 3-2 2-3
Kitchee (HKG) Bangkok United (THA) 1-2 1-1
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) Lion City Sailors (SIN) 3-0 0-2
 
Yokohama F. Marinos (JPN) Incheon United (KOR) 2-4 1-2
Kaya Iloilo (PHI) Shandong Taishan (CHN) 1-3 1-6
Incheon United (KOR) Kaya Iloilo (PHI) 4-0 3-1
Shandong Taishan (CHN) Yokohama F. Marinos (JPN) 0-1 0-3
Incheon United (KOR) Shandong Taishan (CHN) 0-2 1-3
Yokohama F. Marinos (JPN) Kaya Iloilo (PHI) 3-0 2-1
 
Buriram United (THA) Zhejiang (CHN) 4-1 2-3
Melbourne City (AUS) Ventforet Kofu (JPN) 0-0 3-3
Zhejiang (CHN) Melbourne City (AUS) 1-2 1-1
Ventforet Kofu (JPN) Buriram United (THA) 1-0 3-2
Zhejiang (CHN) Ventforet Kofu (JPN) 2-0 1-4
Buriram United (THA) Melbourne City (AUS) 0-2 1-0
 
Ulsan Hyundai (KOR) BG Pathum United (THA) 3-1 3-1
Johor Darul Ta'zim (MAS) Kawasaki Frontale (JPN) 0-1 0-5
BG Pathum United (THA) Johor Darul Ta'zim (MAS) 2-4 1-4
Kawasaki Frontale (JPN) Ulsan Hyundai (KOR) 1-0 2-2
BG Pathum United (THA) Kawasaki Frontale (JPN) 2-4 2-4
Ulsan Hyundai (KOR) Johor Darul Ta'zim (MAS) 3-1 1-2
 
Wuhan Three Towns (CHN) Urawa Red Diamonds (JPN) 2-2 1-2
Hanoi (VIE) Pohang Steelers (KOR) 2-4 0-2
Urawa Red Diamonds (JPN) Hanoi (VIE) 6-0 1-2
Pohang Steelers (KOR) Wuhan Three Towns (CHN) 3-1 1-1
Urawa Red Diamonds (JPN) Pohang Steelers (KOR) 0-2 1-2
Wuhan Three Towns (CHN) Hanoi (VIE) 2-1 1-2
Round of 16
Nasaf (UZB) Al Ain (UAE) 0-0 1-2
Al Fayha (KSA) Al Nassr (KSA) 0-1 0-2
Sepahan (IRN) Al Hilal (KSA) 1-3 1-3
Navbahor (UZB) Al Ittihad (KSA) 0-0 1-2
 
Shandong Taishan (CHN) Kawasaki Frontale (JPN) 2-3 4-2
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) Pohang Steelers (KOR) 2-0 1-1
Bangkok United (THA) Yokohama F. Marinos (JPN) 2-2 0-1
Ulsan Hyundai (KOR) Ventforet Kofu (JPN) 3-0 2-1
Quarter Final
Al Ain (UAE) Al Nassr (KSA) 1-0 3-4
Penalty shootout 3-1
Al Hilal (KSA) Al Ittihad (KSA) 2-0 2-0
 
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) Ulsan Hyundai (KOR) 1-1 0-1
Shandong Taishan (CHN) Yokohama F. Marinos (JPN) 1-2 0-1
Semi Final
Al Ain (UAE) Al Hilal (KSA)            
Ulsan Hyundai (KOR) Yokohama F. Marinos (JPN)            
 
AFC Cup
First Preliminary Round
Machhindra (NEP) Paro (BHU) 3-2      
Second Preliminary Round
Merw (TKM) Alay (KGZ) 1-0      
Mohun Bagan (IND) Machhindra (NEP) 3-1      
Dhaka Abahani (BAN) Eagles (MDV) 2-1      
Phnom Penh Crown (CAM) Young Elephants (LAO) 3-0      
Yangon United (MYA) DPMM (BRU) 2-1      
Play-off Round
Al Khaldiya (BHR) Al Nahda (OMA) 2-3      
Al Ittihad (SYR) Shabab Al Khalil (PLE) 2-1      
Khujand (TJK) Merw (TKM) 1-2      
Mohun Bagan (IND) Dhaka Abahani (BAN) 3-1      
Tampines Rovers (SIN) Phnom Penh Crown (CAM) 2-3      
PSM Makassar (IDN) Yangon United (MYA) 4-0      
Monte Carlo (MAC) Taichung Futuro (TPE) 1-2      
Group Stage
Al Ahed (LBN) Al Nahda (OMA) 2-1 1-2
Al Fotuwa (SYR) Al Ahed (LBN) 1-0 1-2
Al Nahda (OMA) Al Fotuwa (SYR) 2-1 1-0
 
Al Wehdat (JOR) Al Ittihad (SYR) 2-0 2-0
Al Kahrabaa (IRQ) Al Kuwait (KUW) 0-0 1-0
Al Ittihad (SYR) Al Kahrabaa (IRQ) 0-2 1-3
Al Kuwait (KUW) Al Wehdat (JOR) 2-1 1-1
Al Ittihad (SYR) Al Kuwait (KUW) 1-1 1-1
Al Wehdat (JOR) Al Kahrabaa (IRQ) 3-1 1-3
 
Al Zawra'a (IRQ) Al Arabi (KUW) 1-2 1-1
Nejmeh (LBN) Riffa (BHR) 0-2 1-6
Al Arabi (KUW) Nejmeh (LBN) 0-0 2-1
Riffa (BHR) Al Zawra'a (IRQ) 1-1 1-2
Al Arabi (KUW) Riffa (BHR) 0-3 1-2
Al Zawra'a (IRQ) Nejmeh (LBN) 4-1 2-1
 
Odisha (IND) Mohun Bagan (IND) 0-4 5-2
Maziya (MDV) Bashundhara Kings (BAN) 3-1 1-2
Mohun Bagan (IND) Maziya (MDV) 2-1 0-1
Bashundhara Kings (BAN) Odisha (IND) 3-2 0-1
Mohun Bagan (IND) Bashundhara Kings (BAN) 2-2 1-2
Odisha (IND) Maziya (MDV) 6-1 3-2
 
Ravshan (TJK) Merw (TKM) 0-0 1-1
Abdysh Ata (KGZ) Altyn Asyr (TKM) 3-0 4-2
Merw (TKM) Abdysh Ata (KGZ) 1-1 3-8
Altyn Asyr (TKM) Ravshan (TJK) 1-1 1-0
Merw (TKM) Altyn Asyr (TKM) 1-2 0-1
Ravshan (TJK) Abdysh Ata (KGZ) 0-1 0-1
 
Dynamic Herb Cebu (PHI) Phnom Penh Crown (CAM) 0-3 0-4
Shan United (MYA) Macarthur (AUS) 0-3 0-4
Phnom Penh Crown (CAM) Shan United (MYA) 4-0 1-2
Macarthur (AUS) Dynamic Herb Cebu (PHI) 8-2 3-0
Phnom Penh Crown (CAM) Macarthur (AUS) 3-0 0-5
Dynamic Herb Cebu (PHI) Shan United (MYA) 1-0 1-1
 
Terengganu (MAS) Central Coast Mariners (AUS) 1-0 1-1
Stallion Laguna (PHI) Bali United (IDN) 2-5 2-5
Central Coast Mariners (AUS) Stallion Laguna (PHI) 9-1 3-0
Bali United (IDN) Terengganu (MAS) 1-1 0-2
Central Coast Mariners (AUS) Bali United (IDN) 6-3 2-1
Terengganu (MAS) Stallion Laguna (PHI) 2-2 3-2
 
Haiphong (VIE) PSM Makassar (IDN) 3-0 1-1
Sabah (MAS) Hougang United (SIN) 3-1 4-1
PSM Makassar (IDN) Sabah (MAS) 0-5 3-1
Hougang United (SIN) Haiphong (VIE) 2-1 0-4
PSM Makassar (IDN) Hougang United (SIN) 3-1 3-1
Haiphong (VIE) Sabah (MAS) 3-2 1-4
 
Chao Pak Kei (MAC) Taichung Futuro (TPE) 0-1 0-1
Ulaanbaatar (MNG) Tainan City (TPE) 3-1 0-3
Ulaanbaatar (MNG) Taichung Futuro (TPE) 0-2 2-1
Taichung Futuro (TPE) Tainan City (TPE) 2-1 1-5
Chao Pak Kei (MAC) Ulaanbaatar (MNG) 0-1 0-1
Tainan City (TPE) Chao Pak Kei (MAC) 4-2 1-4
Zone Semi Final
Riffa (BHR) Al Nahda (OMA) 1-1 1-3
Al Ahed (LBN) Al Kahrabaa (IRQ) 0-1 1-0
Penalty shootout 4-2
Macarthur (AUS) Sabah (MAS) 3-0      
Central Coast Mariners (AUS) Phnom Penh Crown (CAM) 4-0      
Zone Final
Macarthur (AUS) Central Coast Mariners (AUS) 2-3      
Al Ahed (LBN) Al Nahda (OMA)            
Inter-zone Semi Final
Abdysh Ata (KGZ) Taichung Futuro (TPE) 5-0 3-1
Central Coast Mariners (AUS) Odisha (IND) 4-0 0-0
Inter-zone Final
Abdysh Ata (KGZ) Central Coast Mariners (AUS)